Wskazówki dotyczące siewu pietruszki

Pietruszkę (Petroselinum crispum) można uprawiać na grządkach, w pojemnikach czy doniczkach. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć sukces w siewie pietruszki:

  1. Wybór odpowiedniego miejsca: Pietruszka preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Wybierz miejsce, które otrzymuje co najmniej kilka godzin dziennego nasłonecznienia.
  2. Przygotowanie gleby: Upewnij się, że gleba jest dobrze spulchniona, bogata w substancje organiczne i dobrze drenowana. Usuń kamienie i chwasty z grządki przed siewem.
  3. Optymalny czas siewu: Pietruszkę można siać na dwa sposoby – na wiosnę, gdy temperatura gleby wzrośnie do około 10-15°C lub jesienią, na kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Siew jesienią pozwala na wcześniejsze zbioru wiosną.
  4. Namaczanie nasion: Pietruszkę można zyskać poprzez moczenie nasion przez kilka godzin przed siewem. To może przyspieszyć kiełkowanie.
  5. Siew nasion: Sianie pietruszki można przeprowadzić bezpośrednio do gruntu lub na rozsady. Jeśli sadzisz nasiona bezpośrednio, umieść je na głębokość około 1 cm i zachowuj odstępy między nasionami co około 5-10 cm w rzędach, a między rzędami co około 20-30 cm.
  6. Sadzenie rozsad: Jeśli wybierasz sadzonki, możesz je wcześniej wysiać w pojemnikach i przesadzić na grządkę po wyrośnięciu, dając im odpowiedni odstęp. Odsadzone pędy powinny być osadzone w glebie na takiej samej głębokości, jak były w pojemniku.
  7. Regularne podlewanie: Pietruszka wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie kiełkowania i wcześniejszego wzrostu roślin. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale unikaj przelania, które może spowodować gnijenie nasion.
  8. Pielęgnacja roślin: Pietruszka rośnie stosunkowo wolno, dlatego regularne odchwaszczanie w pierwszych tygodniach po wschodach pomoże roślinom uniknąć konkurencji o składniki odżywcze.
  9. Nawożenie: Pietruszka jest rośliną, która wymaga umiarkowanego nawożenia. Stosuj nawozy bogate w potas, fosfor i azot, aby wspierać rozwój korzeni i liści.
  10. Zbiór pietruszki: Pietruszkę można zacząć zbierać, gdy liście osiągną odpowiednią wielkość, zazwyczaj kilka miesięcy po wschodach. Można zbierać liście pojedynczo, pozostawiając roślinę do dalszego wzrostu, lub przyciąć całą roślinę, aby użyć liści do gotowania.

Pamiętaj, że pietruszka jest rośliną dwuletnią, więc w drugim roku po siewie wytwarza nasiona. Aby utrzymać ciągłość uprawy, warto siał pietruszkę co roku lub zapewnić warunki do samoistnego zasiewu nasion z rośliny w drugim roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *