PRZYGOTOWANIE SZKLARNI DO PRAC WIOSENNYCH

Przygotowanie szklarni do wiosennych prac nie jest trudne, jednak konieczne jest uzyskanie jak największych i najwyższej jakości zbiorów. W szklarni hodujemy nie tylko bujne rośliny, ale wysiewamy także sałatę, rzodkiew, koper i inne rośliny ogrodowe na wcześniejszy zbiór, ale tutaj od wczesnej wiosny czają się w nich różne szkodniki, rośliny mogą zostać zaatakowane przez choroby. Augis Monkevičius, menadżer produktu firmy agrofirmy UAB „Sėklos” i dr Julė Jankauskienė, specjalistka oddziału Litewskiego Centrum Nauki o Rolnictwie i Leśnictwie, Instytutu Ogrodnictwa i Ogrodnictwa, opowiadają, jak przygotować szklarnię.

Dezynfekcja szklarni

„W praktyce określenie „dezynfekcja szklarni” ma szersze znaczenie niż niszczenie szkodliwych mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów, porostów, mchów), ale obejmuje także niszczenie innych szkodników rolniczych – owadów, roztoczy, nicieni (dezynsekcja). .

Dezynfekując szklarnię, najlepiej wybierać takie „walczące”, które mają kompleksowe działanie (odpowiednie zarówno dla konstrukcji szklarniowych, jak i gleby, obejmują jak najwięcej grup szkodników), są skuteczne i charakteryzują się odpowiednio długim czasem ekspozycji (tj. okresem działania bezpośredniego). Oczywiście należy wziąć pod uwagę praktyczne doświadczenie użytkownika, materiały konstrukcyjne szklarni, metody dezynfekcji i dezynsekcji” – radzi Augis Monkevičius, menadżer produktu UAB agrofirma „Sėklos”.

Jedyna oficjalna metoda dezynfekcji szklarni jest obecnie dostępna dla przeciętnego użytkownika – obróbka powierzchni (oprysk lub podlewanie) odpowiednimi substancjami.

Wśród środków zarejestrowanych na Litwie do „dezynfekcji szklarni” najlepiej nadają się:

Do kompleksowego, wszechstronnego działania (dezynfekcja i dezynsekcja) najlepiej nadaje się mieszanina środka owadobójczego Mavrik i środka grzybobójczego Previkur Energy. Jeśli występują mchy i porosty, siarczan żelaza należy zastosować osobno. Jeśli chcesz chronić glebę szklarni i jej konstrukcje przed patogenami, powinieneś zastosować mieszaninę Previkur Energy i Gloria, siarczan miedzi lub Champion, środek grzybobójczy, siarkę.
Jeśli chcesz wytępić szkodniki, w glebie szklarni należy zastosować insektycyd Mavrik, biocydy zabijające pełzające owady, mydło potasowe, siarkę, popiół drzewny. Jeśli chcesz wytępić szkodniki w konstrukcjach – odpowiednie są środki owadobójcze Mavrik, Nimazal, mydło potasowe.

W przeszłości rozpowszechniona była inna skomplikowana metoda dezynfekcji szklarni, jaką jest fumigacja. W jego trakcie tląca się siarka (30 g/1 metr sześcienny) wydzielała gazy siarkowe i przy ich pomocy dezynfekowano szklarnie. Po przystąpieniu Litwy do Unii Europejskiej fumigację mogą wykonywać wyłącznie firmy posiadające specjalne zezwolenia, zwykli użytkownicy nie mogą jej wykonywać.

Zarządzanie szklarniami

Dr. Julė Jankauskienė, specjalistka oddziału Litewskiego Centrum Nauki Rolniczej i Leśnej Instytutu Ogrodnictwa i Ogrodnictwa radzi, aby dezynfekcję szklarni przeprowadzać w słoneczny dzień, tj. po ustaniu w nich wegetacji.

Zarządzając szklarniami, nie należy zapominać o metodach ludowych. Według A. Monkevičiusa najlepszą metodą ludową jest stosowanie biologicznych (ekologicznych) domowych środków czyszczących i czyszczących, roztworów probiotycznych, gorącej wody, wody „martwej”, ekstraktów z roślin fitocynowych, ekstraktów lub innych podobnych preparatów. Unikaj chemicznych detergentów i środków czyszczących, chemia przemysłowa i budowlana.

„Obróbka na mokro (opryskiwanie, podlewanie) nie wpływa na konstrukcje szklarniowe (pożądane jest jedynie pomalowanie korodującego metalu). Jeśli szklarnia jest dezynfekowana poprzez fumigację, konieczne jest pomalowanie, pokrycie lub nasmarowanie olejem wszystkich powierzchni metalowych” – mówi Augis Monkevičius, menedżer produktu UAB agrofirma Sėklos.

Jak przygotować szklarnię do uprawy warzyw?

„Pierwsza praca polega na naprawie ramy szklarni. Napraw otwory wentylacyjne. W przypadku zielonych warzyw odpowiednie są pomidory, górna i dolna wentylacja boczna, a w przypadku ogórków lepiej zainstalować wentylację na górze szklarni, ponieważ nie cierpią one z powodu przeciągów. Bardzo ważne jest, aby folia trwała jak najdłużej w okresie wegetacyjnym. Dlatego kup stabilizowaną folię polietylenową do przykrycia szklarni. Jego żywotność jest dłuższa niż w przypadku niestabilizowanych. Wskazane jest pomalowanie ramy w miejscu styku folii na kolor biały, w tych miejscach będzie ona mniej się nagrzewała w słoneczne, upalne dni. Owiń ostre rogi ramy miękkim materiałem. Wtedy, gdy wiatr się porusza, folia nie zamoczy się. Bardzo ważne jest, aby dobrze dokręcić folię. Aby wiatr mniej przeszkadzał folii, można na dachu rozciągnąć siatkę. Przykryj szklarnię folią tak, aby szwy (miejsce klejenia folii) przebiegały w poprzek, a nie wzdłuż szklarni” – radzi Julė Jankauskienė.

Często torf ściółkowy, trociny (iglaste) i korę wykorzystuje się w celu poprawy właściwości fizycznych gleby, jest to jednak niewłaściwe, ponieważ substancje te zakwaszają glebę, która powinna być zbliżona do obojętnej. Można dodać jedynie dodatkową mąkę dolomitową lub wodę z mlekiem wapiennym.

Aby szybciej ogrzać glebę w szklarni, ściółkuj glebę folią, użyj agrofilmu, uprawiaj warzywa w łóżkach. Do ściółki stosuje się prostą, biało-czarną folię polietylenową. Można zastosować inne materiały, takie jak liście topoli, materiał polipropylenowy. Ściółka zatrzymuje ciepło gleby. Temperatura gleby jest o 3-50 stopni wyższa. „Zwilżoną powierzchnię pokrywa się czarnym filmem i tak pozostawia do czasu sadzenia. Pod wpływem czarnego filmu gleba w szklarni nagrzewa się” – dodaje Augis Monkevičius.

Uprawiaj warzywa w szklarni w łóżkach, a wtedy gleba nagrzewa się lepiej i szybciej. Niech mają 10-15 cm wysokości i 1-1,2 m szerokości. Temperatura w złożu jest wyższa niż w płaskiej glebie. Przygotowane grządki można przykryć folią polietylenową, aby szybciej ogrzać ziemię. Użyj obornika, słomy. Wykorzystując słomę w szklarni należy ją odpowiednio przetworzyć, czyli przetworzyć. dodać nawóz, podlać ciepłą wodą. Można także zakupić beczkę na wrzącą wodę lub obornik, sznurek, folię rolniczą. Wskazane jest także zastąpienie starej używanej ziemi nową lub dodanie biohumusu (posłuży jako materiał poprawiający jakość gleby).

Ponadto, zdaniem A. Monkevičiusa, należy sprzątać nie tylko samą szklarnię, ale także jej otoczenie (jeśli to możliwe, najlepiej w odległości do 2 m), wykonując prace przez cały sezon, należy zachować maksymalną higienę – zarówno przy użyciu odzieży roboczej, jak i narzędzi. Zapobieganie jest zawsze tańsze niż rozwiązywanie problemów spowodowanych szkodami. Należy wziąć pod uwagę projekt sieci wodociągowej, usunięcie resztek roślinnych i ich kompostowanie, wykopanie siatek ochronnych w celu ochrony przed kretami i nornikami.

Szeroką gamę produktów dla kurczaków, królików i innych ptaków, a także nasiona i produkty ogrodnicze w bardzo przyjaznych cenach znajdziesz na stronie naszych przyjaciół: https://prekesukiui.lt/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *